امروز: پنجشنبه 31 مرداد 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق ترور و دفاع مشروع

دانلود تحقیق ترور و دفاع مشروع دسته: علوم اجتماعی
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 61 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 27

ماهیت ترور چیست و مصادیق آن كدام است دفاع مشروع چیست و چه شرایط و ضوابطی دارد مرز بین ترور و دفاع مشروع كجاست و پرسش هایی مانند آن

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

واژه های "‌ ترور و دفاع مشروع " پرسش های چندی را در ذهن خواننده یا شنونده شكل می دهند ، از جمله این كه : ماهیت ترور چیست و مصادیق آن كدام است ؟ دفاع مشروع چیست و چه شرایط و ضوابطی دارد ؟‌ مرز بین ترور و دفاع مشروع كجاست ؟ و پرسش هایی مانند آن .

ابهام در پاسخ اینگونه سؤال ها ، بهره های فراوانی نصیب استكبار جهانی و متجاوزان كرده است ، چون از سویی تجاوزات و غارتگری های خود را تحت عنوان " مبارزه با تروریسم " توجیه كرده ، اشغال كشورها را "‌ دفاع مشروع " می نامند و از سوی دیگر انگشت اتهام " تروریست " را به سوی مسلمانان و كشورهای حامی فلسطین و لبنان و .. نشانه می روند. بالاتر آن كه از طریق بنگاه های خبر پراكنی خود ، دین اسلام را دین خشونت و ترور و تروریست پرور به جهان معرفی می كنند .

پاسخگویی به پرسش های فوق موجب شد مأموریت تحقیق در موضوع ترور و دفاع مشروع و پاسخ به پرسش های پیرامون آن با استفاده از فقه آل محمد (ص) و حقوق بین الملل ، به پژوهشكده تحقیقات اسلامی واگذار گردد . انتظار می رود در این پژوهش ماهیت ترور و نیز دفاع مشروع از منظر دین اسلام روشن شده ، موارد اشتراك و افتراق هر یك نمایان گردد .

پژوهش جدی درباره موضوع ترور و دفاع مشروع سابقه چندانی ندارد و كتاب حاضر از جمله گامهای نخستین در این راه نه چندان هموار است . از همین رو چشم انتظار یاری پژوهشگران عزیز صاحب اثر و صاحب نظر هستیم تا با راهنمایی و مساعدتشان به تكمیل نواقص و رفع نقایص بكوشیم .

مقدمه :

ترور ، واژه ای هراس انگیز و نفرت زاست . با شنیدن واژه ترور فهرستی بلند از انواع خشونت ها ، قتل ها و جنایت ها به ذهن تداعی می شود ،‌ترور به معنی مصطلح خود دیر بازی نیست كه در قاموس لغات بشری راه یافته است ،‌اما در همین مدت كوتاه آنچنان وجدان بشری را جریحه دار كرده كه در محكوم كردن آن هیچ كس كوچكترین تردیدی به خود راه نمی دهند .

اما اجماع بین المللی در محكومیت تروریسم باعث سوء‌ استفاده عده ای از آن شده است . پس از حادثه 11 سپتامبر ، جامعه جهانی و سازمان ملل مصمم شدند كه با این پدیده پلید كه امنیت جامعه های بشری را به مخاطره انداخته است ، مبارزه ای همه جانبه بكنند .

از آنجا كه متهم اصلی این حادثه شخصی بود كه نام مسلمان بر خود نهاده بود ، انگشت اتهام به سوی اسلام و مسلمانان نشانه رفت و مبارزه با ترور بهانه ای شد برای تسویه حساب با جهان اسلام . تبلیغات گسترده ای را بنگاه های خبری ، مطبوعات ، ‌رسانه های امپریالیستی علیه اسلام و مسلمانان آغاز كردند .

تنها در سایت اینترنتی كتابفروشی آمازون ، بیش از 1500 كتاب درباره ترور ثبت شده است . كه بخش مهمی از این آثار درباره تروریسم بودن مسلمانان است . سایت جستجوگر گوگل سه میلیون صفحه مطلب درباره تروریسم را روی اینترنت نشان می دهد ، كتاب هایی از قبیل : " ترور به خاطر خدا ، ترور به نام اسلام ، دین صلح یا دین ترور ،‌ ترور مقدس ،‌ حقیقت دنیای تروریسم اسلام و ... " تنها بخش كوچكی از این مجموعه كتابهاست .

آیا به راستی اسلام و مسلمانان حامی و مروج ترور و تروریسم و خشونت در جهان هستند ؟‌

این پژوهش تلاش كرده است خارج از هیاهوی ایجاد شده و به صورت كاملاً بی طرفانه ، دیدگاه فقه درباره دو موضوع حیاتی جهان امروز "‌ دفاع مشروع " و " ترور " و تمایز دفاع مشروع از ترور را برای حق طلبان جهان بنمایاند و با مقایسه دیدگاه فقه با دیدگاه حقوق بین الملل و موارد اشتراك و افتراق فقه و حقوق را روشن سازد .

در این پژوهش به پرسش های ذیل پاسخ داده ایم :

  1. دفاع مشروع چیست ؟ شرایط و ضوابط آن از دیدگاه فقه و حقوق بین الملل كدام است ؟
    2. ماهیت ترور چیست ؟ مهمترین مصادیق آن كدام اند و راههای مبارزه با این پدیده شوم چیست ؟
  2. چگونه می توان بین ترور و دفاع مشروع تمایز قائل شد ؟‌

در این پژوهش ثابت شده است كه اصل اولی از نگاه فقه اهل بیت (ع) و حقوق بین الملل ، صلح و زندگی مسالمت آمیز همه انسان ها در كنار یكدیگر است . توسل به زور جز در موارد خاص كه قانون پذیرفته و یا عنوان دفاع دارد ، در دیگر موارد محكوم است و فقه و حقوق در این جهت هم داستان هستند .

همچنین در این پژوهش اثبات شده است كه از نگاه فقه و حقوق بین الملل دفاع به عنوان حقی فطری و طبیعی به رسمیت شناخته شده است و همین امر موجب سوء‌ استفاده استكبار جهانی و تجاوزگران از عنوان دفاع مشروع شده است . اینان می كوشند اقدامات تجاوزگرانه و ترورهای ناجوانمردانه خود را با استفاده از عنوان " دفاع مشروع " توجیه كنند .

در این پژوهش كوشیده ایم با ذكر دقیق شرایط دفاع مشروع از دیدگاه فقه و حقوق بین الملل و بیان تمایز میان دفاع با ترور ،‌ گامی هر چند ناچیز برای تبیین و توضیح این مسئله بسیار پیچیده برداریم .

در فقه و حقوق بین الملل برای تمایز میان دفاع و ترور بر عنصر " تجاوز " تكیه شده است . عنوان دفاع در جایی صادق است كه تجاوزی صورت گرفته باشد و یا در شرف تكوین باشد . در این صورت فقه و حقوق بین الملل و وجدان بشری به گروه یا كشوری كه مورد تجاوز واقع شده ، اجازه می دهند كه از خود و سرزمین و نظام خود با هر وسیله ممكن دفاع نمایند .

با توجه به تمایز ذكر شده روشن می شود كه :

اولاً :‌ دو عنوان "‌ دفاع مشروع " و "‌ ترور " دو عنوان متضاد هستند . انسان حق دارد با رعایت شرایط دفاع مشروع ، از هر وسیله برای دفاع استفاده كند و هرگز بر این عمل عنوان ترور صادق نیست و اگر شرایط دفاع مشروع رعایت نشود .

در آن صورت استفاده از زور و اعمال خشونت ممنوع است ، چه بر این عنوان ترور صادق باشد یا عنوان تجاوز ؛ بنابراین تعبیراتی مانند ترور در دفاع مشروع و ... تعبیر درستی نیست و به لحاظ حقوقی قابل قبول نمی باشد .

فایل ورد 27 ص

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

برچسب ها : ترور , دفاع مشروع , مبارزه با تروریسم , تروریست , دفاع , فرق بین ترور و دفاع مشروع

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر